• Ana Sayfa
  • Hakkımızda
  • Hizmetlerimiz
  • Duyuru ve Makaleler
  • İletişim

GİB’DE E-FATURA NASIL KESİLİR

GİB’DE E-FATURA NASIL KESİLİR

  • Posted by: admin

1-  www.gib.gov.tr internet sitesine girilir ve interaktif vergi dairesine tıklanır.

2- Kullanıcı girişi bölümünde interaktif vergi dairesi kullanıcı kodu ve şifresi ile giriş yapılır.

3-Gelen ekranda  “Bağlantılar” menüsünde “5.000 ve 30.000 TL e-arşiv fatura portalına giriş sekmesi” ile portala giriş sağlanır.

4-  İnteraktif vergi dairesi şifresi ile portala giriş sağlanır ve gelen ekranda, “modül seçiniz” bölümünde e-Arşiv Portal seçeneği tıklanır.

5-Gelen ekranda, önce Kullanıcı işlemleri bölümünde, kullanıcı bilgileri güncellenir ve kaydet butonuna basılır.  Sonra,  Belge İşlemleri -“5000/30.000 TL fatura oluştur” sekmesi tıklanır.

6- Bu bölümde fatura düzenlenir ve “oluştur” butonuna  basılır.

7- Oluştur butonuna bastıktan sonra , fatura , son onayınızı almak üzere ,İŞLEMLER-BELGE İŞLEMLERİ- 5.000/30.000 TL TASLAKLAR bölümüne gönderilecektir.

8- ,İŞLEMLER-BELGE İŞLEMLERİ- 5.000/30.000 TL TASLAKLAR sekmesine tıklandığında ,ilk yapılması gereken, sorgu başlangıç tarihini ayın başından başlatmaktır. Örneğin, 13.01.2020 de düzenlenen bir faturayı görüntülemek için, sorgu başlangıç tarihi 01.01.2020 olmalıdır. Aksi halde, fatura görüntülenemez.

Sorgula butonuna basılır ve düzenlemiş olduğunuz fatura ekrana gelir.

9- Gelen faturanın sol tarafındaki kutucuğa tıklanır:

Burada ,Görüntüle seçeneği ile faturayı kontrol edebilir, düzenle seçeneği ile faturayı güncelleyebilir, iptal seçeneği ile faturayı iptal edebilir, GİB İMZA seçeneği ile faturayı imzalayıp nihai onayı verebilirsiniz.İndir seçeneği ile faturayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

GİB İMZA seçeneği ile faturayı imzaladıktan sonra, fatura kesilmiş olacaktır.

10- Kesilen faturayı indir butonuna basınca, sistem faturayı WİNRAR klasörü olarak indirecek. İndirilen dosyayı açın ve  sonunda html olan dosyaya çift tıklayın. Fatura tarayıcı sekmesinde açılacak.

Ctrl+p ye basıp faturayı yazdırabilir veya aşağıda gösterildiği gibi, yazıcılar listesinde bulunan PDF olarak kaydet butonu ile pdf olarak kaydedebilirsiniz.

Yararlı olması dileklerimle.

Serkan ILDIROĞLU

Mali Müşavir

Author: admin
WhatsApp Destek